نیمه‌ی تاریک وجود، آن بخشی از شخصیت ماست که روابط ما را به بن‌بست می‌کشاند و مانع از تحقق رویاهایمان مى‌شود؛ این بخش را کارل یونگ، روانشناس سوئیسی، “سایه” می‌نامد و شامل همه‌ی آن ویژگی‌های شخصیتی ماست که سعی می‌کنیم آن‌ها را پنهان و یا نفى کنیم.

بدبینی و خوش‌بینی، بی‌باکی و ترس و … همگی ویژگی‌های خفته در درون ما هستند. بسیاری از ما از هر دو بخش تاریک و روشن وجودمان هراس داریم و می‌ترسیم به درون خود بنگریم و این ترس، ما را وادار کرده است چنان دیوارهای قطوری بنا کنیم که دیگر به یاد نمی‌آوریم در اصل چه کسی هستیم. برای بیرون آوردن روشنایی، باید به درون تاریکی رفت. هر گاه احساس یا میلی را سرکوب می‌کنیم، قطب مخالف آن را نیز سرکوب می‌نماییم. در حقیقت با نفی زشتی‌های خود، از زیبایی‌هایمان می‌کاهیم، با نفی ترس خود، از شجاعتمان کم می‌کنیم و با نفی حرص و طمع خود، بخشندگیمان را کاهش می‌دهیم.

ما هنگامی که خود را مورد قضاوت قرار می‌دهیم، خود به خود نسبت به دیگران نیز پیش‌داوری روا می‌داریم و آنچه با دیگران می‌کنیم، با خود نیز می‌کنیم. جهان، آینه‌ای برای بازتاب درون ماست. هنگامی که بتوانیم خود را بپذیریم و ببخشیم، خود به خود می‌توانیم دیگران را نیز بپذیریم و ببخشیم.

این سایه چهره‌های گوناگونی دارد: ترسو، زیاده‌خواه، خشمگین، کینه‌توز، پلید، خودخواه، فریبکار، تنبل، سلطه‌جو، متخاصم، زشت، نالایق، بی‌ارزش، ناتوان، عیب‌جو، موشکاف و … نیمه تاریک وجود ما مخزنی برای همه جنبه‌های ناپذیرفتنی‌مان است؛ همه آنچه که موجب شرمندگی ماست و وانمود می‌کنیم که نیستیم؛ چهره‌هایی که نمی‌خواهیم به دیگران نشان دهیم. ما براى خود نقاب‌های گوناگونی می‌سازیم و گمان می‌کنیم که نقاب‌هایمان شخصیت درونیمان را پنهان می‌دارد؛ اما آنچه که در وجود خود نمی‌پذیریم، در غیره منتظره‌ترین لحظات سر بر می‌آورد و خود را نشان می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram