تنبیه کودک با روش محرومیت زمان مند

تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌‌مند

مهارت‌های اساسی روش محرومیت زمان‌مند:

تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌‌مندشما می‌توانید کودک خود را برای اصلاح رفتارش یاری دهید.شما و همسرتان می‌توانید با استفاده از روش محرومیت زمان‌ مند، والدینی موثرتر و با اعتماد به نفس بالا باشید. در این مطلب روش محرومیت زمان‌مند را معرفی کرده و گام های اساسی را که برای استفاده صحیح از این روش برای نخستین بار، باید طی شوند، بیان می‌کنیم.

هرگاه که کودک شما رفتار هدف نامطلوب، مانند کتک زدن دیگران یا فحش دادن را انجام داد، بلافاصله این روش را در مورد او اعمال کنید. بدون گفتن بیش از ۱۰ کلمه و در عرض کمتر از ۱۰ ثانیه او را به جایی که باید زمان محرومیت را آنجا سپری کند، بفرستید. مدت زمان ماندن کودک در این مکان، یک دقیقه به ازای هر سال سن اوست.

کلمات کلیدی تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌مند:‎‎

این‌ها را به یاد داشته باشید: ۱۰ کلمه یا کمتر، ۱۰ ثانیه یا کمتر برای فرستادن کودک به مکان مورد نظر و یک دقیقه به ازای هر سال سن او برای توقف در آن مکان، با استفاده از روش محرومیت زمان مند و قانون ۱۰-۱۰ شما می توانید کودک خود را برای یاد گرفتن رفتار مورد قبول یاری دهید.

اهمیت استفاده از زمان‌سنج:

زمان‌سنج را هربار برای مدت دقایقی که برای ماندن کودکتان در محرومیت زمان‌مند در نظر گرفته‌اید، تنظیم کنید. زمان‌سنج، زمان دقیق را برای شما نگه داشته و زمان پایان جریمه کودک را به شما اطلاع می‌دهد. عدم استفاده از زمان سنج قابل حمل یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که والدین مرتکب می‌شوند.

مراحل تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌‌مند و مدت زمان آن، صرف‌نظر از کاری که کودکتان انجام داده است، همیشه یکسان است. علاوه بر موثر بودن تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌مند در تغییر رفتار بد، استفاده از آن نیز آسان است. در واقع بر خلاف سایر روش‌های انضباطی، شما در می یابید که محرومیت زمان‌مند با تداوم استفاده از آن، آسان و آسان تر می شود.

گام های اساسی برای شروع استفاده از محرومیت زمان‌ مند:

۱- یک رفتار هدف را انتخاب کرده و محرومیت زمان‌مند را درمورد آن اعمال کنید.

۲- تعداد دفعات وقوع رفتار را محاسبه کنید.

۳- یک مکان کسل‌کننده را برای فرستادن کودک به آنجا انتخاب کنید.

یک مکان ایده‌آل برای محرومیت زمان‌مند، مکان یا اتاق کسل‌کننده ای است که کودک در آنجا هیچ‌گونه توجهی را از سوی شما یا دیگر اعضای خانواده دریافت نمی کند. کودک شما باید قادر باشد که سریعا و ترجیحا در عرض ۱۰ ثانیه به آنجا برود.

مکانی که شما انتخاب می‌کنید، به سن کودک شما بستگی دارد. برای کودک ۲ تا ۴ ساله، اختصاص یک صندلی برای این منظور، بهترین گزینه است.اما کودکان ۵ تا ۱۲ ساله باید به اتاق مجزایی فرستاده شوند. از آنجایی که شما به طور مکرر از محرومیت زمان‌مند استفاده خواهید کرد، سعی کنید دو مکان متفاوت را برای این کار در نظر داشته باشید و هرکدام موثرتر بود، از آن استفاده کنبد.

ویژگی های مکان موثر برای محرومیت زمان‌مند:

  • برای کودک کسل‌کننده و فاقد جذابیت است.
  • در آنجا با کسی سر و کار ندارند، ار اعضای خانواده جدا است.( به منظور تامین ایمنی کودکان بسیار خردسال،آن ها باید در معرض دید باشند)
  • هیچ گونه اسباب‌بازی، بازی، تلویزیون، دستگاه صوتی، کتاب، حیوان خانگی یا اشیای جالب در آنجا وجود ندارد.
  • ایمن، دارای روشنایی مناسب و غیرترسناک است.
  • کودک می‌تواند در عرض ۱۰ ثانیه به آسانی به آنجا برود.

کودک شما پس از اینکه وارد اتاق تعیین‌شده برای محرومیت زمان‌مند شد، می‌تواند به دلخواه خود هرکاری را انجام دهد، البته به شرط اینکه اتاق را به هم نریزد و به اشیا صدمه وارد نکند.چنانچه به چیزی صدمه وارد کند باید در جبران خسارت آن مشارکت کند.

۴-محرومیت زمان‌مند را برای کودک خود توضیح دهید.

در زمانی که هم شما و هم کودکتان در حالت آرامش هستید، محرومیت زمان‌مند را برای او توضیح دهید. این کار را به صورت مشترک و به اتفاق همسرتان انجام دهید. کودک باید بداند که هردوی شما از او انتظار دارید که از قوانین رفتن به مکان تعیین شده و ماندن در آنجا تا به صدا درآمدن زنگ زمان‌سنج تبعیت کند.

به کودک خود بگویید که هردو اورا دوست دارید اما رفتار او موجب روز مشکلاتی برای او و خانواده شده است.ممکن است او به آرامی به صحبت‌های شما گوش دهد یا شاید در مورد آن با شما مشاجره کند. در حالیکه شما به عنوان والدین، حق دارید که او را به دلیل رفتارش با این تنبیه مواجه کنید، پس با او در این مورد مشاجره و جرو بحث نکنید.

۵- صبورانه منتظر وقوع رفتار هدف بمانید.

رفتار هدف روی میدهد!

۶- کودک خود را به مکان تعیین‌شده بفرستید، با حداکثر ۱۰ کلمه صحبت و در عرض حداکثر ۱۰ ثانیه.

تنبیه کودک با سرزنش:

انتقال سریع کودک به مکان در نظر گرفته شده، اهمیت بالایی دارد. این کار، مقاومت کودک را در مقابل این تنبیه کاهش می‌دهد. همچنین موجب افزایش اثربخشی این شیوه انضباطی می گردد. شما از کودک خود می‌خواهید که پیوند بلافصلی را میان رفتار بد خود و تجربه ناخوشایند محرومیت زمان‌مند، مشاهده کند.

بیشتر والدین به طور طبیعی به این موضوع گرایش دارند که قبل از اعمال محرومیت زمان‌مند،کودک خود را سرزنش نمایند. اما این یک اشتباه است. سرزنش کردن، جر و بحث کردن و صحبت با کودک قبل از فرستادن او به مکان تعیین شده برای محرومیت زمان مند، او را به مشاجره، ابراز ناراحتی هیجانی و تاخیر در رفتن به مکان تعیین شده تشویق می‌نماید.

هنگام هدایت کودک به سمت مکان تعیین‌شده برای محرومیت زمان‌مند، با محبت و ملایمت رفتار نکنید.بلکه جدی و قاطع باشید و در ده کلمه یا کمتر علت تنبیه شدنش را به او گوشزد کنید.

۷- زمان‌سنج قابل حمل را بردارید، به ازای هرسال سن کودک یک دقیقه زمان در نظر بگیرید و زمان سنج را تنظیم کنید تا در پایان زمان مورد نظر زنگ بزند، سپس زمان سنج را در مکانی قرار دهید که کودک صدای زنگ آن را بشنود.

تنبیه کودک با روش محرومیت زمان‌مند

۸- منتظر زنگ زمان‌سنج بمانید. زمانی که کودک در انتظار زنگ زمان‌سنج است، به طور کامل توجه خود را از او برگیرید.

۹- پس از به صدا درآمدن زنگ زمان سنج از کودک خود بپرسید که به چه دلیل به محرومیت زمان‌مند فرستاده شد.

فهم موضوع تنبیه مهم است!

هرگاه کودک کم سال نتوانست علت تنبیه شدن خود با محرومیت زمان‌مند را به یاد بیاورد یا دلیل دیگری را بیان کرد، شما باید دلیل اصلی این امر را به او بگویید. پس از اینکه دلیل تنبیه شدن او را یادآوری کردید، به او بگویید: بسیار خب، می‌خوام یک بار دیگه از تو بپرسم. بگو ببینم می‌دونی چرا تنبیه شدی؟ این گفتگو را تا زمانیکه کودک بتواند دلیل واقعی تنبیه شدنش را به شما بگوید، ادامه دهید. هنگامی که این گفت و گوی  پس از محرومیت به پایان رسید، کودک شما میتواند دنبال کارش برود.

در صورتی که شما به درستی مراحل و گام های استفاده از این روش را اجرا نمایید، باید در عرض یک تا دوهفته کاهش قابل توجهی در رفتار هدف، حاصل گردد.

مرضیه زعفرانیه، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

برای رزرو نوبت مشاور و روان‌شناس کودک و نوجوان از سایت فردای روشن کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن