خودکشی نوجوانان

استفاده بیش از حد از رسانه‌های تصویری منجر به خودکشی نوجوانان می‌شود.

خودکشی نوجوانان یکی از آسیب های این سن است که متاسفانه در جوامع امروزی و زمان حال در حال زیاد شدن است. شناخت عواملی که می‌تواند احتمال رخ دادن این اتفاقات ناگوار را افزایش دهد برای هر پدر و مادر لازم است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده بیشتر از رسانه‌های تصویری – چه به صورت رایانه، تلفن همراه، تبلت و… – ممکن است در افسردگی و رفتار و افکار مربوط به خودکشی در بین نوجوانان، به ویژه دختران، نقش داشته باشد.

این تحقیق که توسط محققان در دانشگاه ایالتی سن‌دیگو انجام شده است، بر لزوم نظارت والدین بر زمانی که فرزندانشان صرف رسانه‌های تصویری می‌کنند، تاکید می‌کند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که میزان خودکشی دختران ۱۳-۱۸ ساله بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به میزان ۶۵ درصد افزایش یافته است و تعداد دخترانی که تجاربی دارند که به خودکشی منجر میشود، – احساس ناامیدی ، فکر کردن در مورد خودکشی ، برنامه ریزی برای خودکشی یا اقدام به خودکشی – افزایش یافته است. تعداد نوجوانان که علائم افسردگی شدید را گزارش می‌کنند ۵۸ درصد افزایش یافت.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ ، نوجوانان به طور فزاینده‌ای زمان بیشتری را با رسانه‌های تصویری می‌گذرانند و وقت کمتری برای سایر فعالیت‌ها باقی می‌ماند. این بزرگترین تغییر در سبک زندگی نوجوانان بوده و برای سلامت روان آن‌ها مضر است.

گزارش شده است که ۴۸ درصد از نوجوانانی که پنج ساعت یا بیشتر را در اینترنت و فضای مجازی می‌گذرانند، حداقل یک پیامد مربوط به خودکشی را گزارش کرده‌اند ، در حالی که تنها ۲۸ درصد از کسانی که کمتر از یک ساعت در روز را صرف رسانه‌های تصویری می‌کنند، پیامدهای مربوط به خودکشی را گزارش کرده‌اند. علائم افسردگی در نوجوانانی که زمان زیادی را صرف این رسانه‌ها می‌کردند نیز شایع‌تر بود.

این یافته‌ها شواهد قبلی را تایید می‌کنند که گذراندن وقت بیشتر در رسانه‌های اجتماعی با نارضایتی مرتبط است.

کاهش خودکشی نوجوانان:

در مقابل ، نتایج نشان می‌دهد که دور بودن از این مسائل و مشارکت در تعاملات اجتماعی حضوری، ورزش، انجام تکالیف،علا حضور در مراسمات مذهبی و غیره، با کمترین علائم افسردگی و پیامدهای مربوط به خودکشی همراه است.

چگونه زمان تلویزیون دیدن کودکان را محدود کنیم؟
حتما بخوانید

اگرچه با اطمینان نمی توانیم بگوییم که استفاده روز افزون از تلفن های هوشمند باعث افزایش مشکلات بهداشت روان شده ، اما این بزرگترین تغییر در زندگی نوجوانان است

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن دارای کادری مجرب و مجهز به انواع تجهیزات تکنولوژیک و غیرتکنولوژیک برای تشخیص احتمال ابتلای نوجوانان به افسردگی و خطر اقدام به خودکشی و در صورت لزوم، درمان افسردگی و بهبود سبک زندگی می باشد.

 

رزرو وقت روان‌شناس و مشاور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram