ویژگی‌های روان‌شناختی داوطلبان کنکور

بررسی ویژگی‌های روان‌شناختی داوطلبان کنکور

برای موفقیت در کنکور درس خواندن کافی نیست!

موسسات کنکوری پر از پدران و مادرانی است که به جد دنبال موفقیت فرزندانشان در آزمون سرنوشت‌ساز کنکور هستند. ویژگی‌های روان‌شناختی داوطلبان کنکور یکی از ابعاد پنهان تاثیرگذار بر نتایج کنکور داوطلبان است. عموماً فرض می‌شود که با داشتن محتوای آموزشی مناسب و کمک گرفتن از مدرسین مجرب و خبره در این زمینه همه چیز برای موفقیت در کنکور حاضر و مهیا است. با این حال با نگاهی موشکافانه‌تر به این موضوع متوجه می‌شویم بسیاری از اولیا و داوطلبین کنکور حتی با صرف هزینه‌های گزاف و هنگفت برای تهیه کتابهای کمک‌آموزشی و شرکت در کلاسهای مدرسین با سابقه در این زمینه باز هم به نتیجه مطلوب در این زمینه دست نمی‌یابند. در اینجا قصد داریم برخی از دلایل نهفته در این رابطه را که عموماً مورد غفلت واقع می‌شوند را با شما در میان بگذاریم:

نقص توجه و بیش‌فعالی و موفقیت در کنکور:

  1. مطالعات نشان داده است چیزی حدود به ده درصد از دانش‌آموزان مبتلا به نقص توجه یا بیش‏فعالی می‌باشند (این رقم تقریبی است و ممکن است ارقام کمی بالاتر یا پایین‌تری را در مطالعات مختلف بیابید) نقص توجه و بیش‏‌فعالی را حالا دیگر بسیاری شنیده‌اند. اما ابتلا به این اختلال دقیقا به چه معناست؟ در زیر سعی می‌کنیم به چند مورد از مشکلاتی که این نقیصه در دانش‌آموز ایجاد می‌کند اشاره کنیم:

دانش‌آموز سعی دارد درس بخواند اما خیلی زود خسته می‌شود و مطالعه را رها می‌کند. یا مدت‌هاست که در حال مطالعه است اما بیش از نیمی از وقت خود را به چیزهای دیگر فکر کرده است.

 

دانش‌آموز به نکات لازم برای حل مسائل دقت نمی‌کند. حتی بعد از بارها تذکر معلم! عموماً در اینجا تصور می‌شود دانش‌آموز به نوعی لجبازی یا سهل‌انگاری آزاردهنده مبتلا است.

وقتی معلم با او صحبت می‌کند اغلب به نظر می‌رسد گوش نمی‌دهد و این موضوع حتی بعد از تذکر و تببیه نیز ادامه پیدا می‌کند.

با سازمان دادن به تکالیف، انجام آنها، و اصولاً هرگونه برنامه‌ریزی و خط‌کشی کارهای روزمره مشکل دارد.

کوچکترین اتفاق کافی است تا حواسش پرت شده و دیگر به سمت درس و مشق باز نگردد!

بیش از اندازه صحبت می‌کند. کاش به همان نسبت کمی هم در امور درسی فکر می‌کرد و صحبت می‌کرد!

اختلالات یادگیری در داوطلبان کنکور:

  1. اختلالاتی در زمینه یادگیری وجود دارند که نوشتن، خواندن یا درک ریاضی را مختل می‌کنند حتی با وجود اینکه آزمون‌های هوشی مشکلی در زمینه میزان هوش دانش‌آموز نشان نمی‌دهند و عجیب‌تر اینکه حتی برخی از دانش‌آموزان نخبه نیز به نقیصه مبتلا هستند. اما اختلالات یادگیری دقیقا چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟ در زیر به تعدادی اشاره می‌کنیم که احتمالاً با برخی در زمینه تحصیل فرزند خود روبرو بوده‌اید و برایتان عجیب بوده است:

دانش‌آموز متن فارسی را بسیار بد می‌خواند! حتی با وجود اینکه در حرف زدن مشکلی ندارد. و این بسیار برای معلم یا والدین دانش‌آموز و بالطبع برای خود او آزاردهنده است. اشتباه رایج در اینجا این است که این موضوع به آمار مطالعه پایین دانش‌آموزان امروزی و سرگرم شدن بیش از حد به بازیهای کامپیوتری ربط داده شود.

دانش‌آموز یک کلمه را با املای اشتباه نوشته است در حالیکه چند خط بالاتر و پایین‌تر دقیقاً همان کلمه را درست نوشته است! حتی گاهی عیناً یک کلمه را از روی الگویی که در خط بالا وجود داشته است اشتباه نوشته است!

دانش‌آموز کاملاً درک می‌کند ۵=۳+۲ می‌شود اما گویی یک نیروی آزاردهنده در فکر او نمی‌تواند  به این نتیجه‌گیری دست پیدا کند که پس ۲=۳-۵ می‌شود!

این مشکلات یادگیری گرچه در طول سالهای دبستانی شروع می‌شوند ولی تا زمانیکه ضروریات برای این مهارتهای تحصیلی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند بیش از توانایی‌های محدود دانش‌آموز نباشند ممکن است به طور کامل آشکار نشوند یا هیچ گاه به جد مورد توجه قرار نگیرند. این مشکلات ادامه یافته، مزمن شده و به طور مستقیم به عنوان سدی بر سر راه موفقیت دانش‌آموز در کنکور عمل می‌کنند.

لجبازی و نافرمانی در داوطلبان کنکور:

  1. شاید باور این موضوع سخت باشد اما برخی از دانش‌آموزان مبتلا به نوعی لجبازی و نافرمانی ذاتی‌اند و این موضوع ربطی به مسائل تربیتی در خانه و مدرسه ندارد! گویی این دانش‌آموزان بدون لجبازی روزشان شب نمی‌شود. مثلاً اگر بگویید با صورت سوالات را با خودکار آبی بنویس از عمد با خودکار قرمز می‌نویسند و اگر بگویید با خودکار قرمز بنویس خودکار آبی را برای این کار برمی‌گزینند! آنها تلاش دارند هر طور شده دیگران را آزرده‌خاطر کنند یا کاری کنند که عصبانی شود. در زاویه مقابل به همان نسبت از خشونت و پرخاشگری و کینه‌توزی غافل نمی‌شوند.
    بسیار مهم است که این مشکلات به جای فرافکنی و نسبت دادن به تربیت غلط، رفاه بیش از حد و عوض شدن دوره و زمانه، به طور اصولی مورد ملاحظه قرار گرفته و در جهت بهبود یا درمان آنها کوشش شود.

        ۴٫  مشخصاً سوالات کنکور از آنجا که رقابت در آن فشرده و حساس است به سمت سرعت و تیزحسی نیز کشیده شده‌اند. یعنی دیگر موضوع این نیست که دانش‌آموز بداند که مسئله چگونه و از چه راهی حل می‌شود. بلکه مهم است آن را در یک محدوده زمانی و با چابکی خاصی پاسخگو باشد. در اینجا مسائلی عصب-شناختی مطرح می‌شوند. همانند زمان واکنش، انعطاف‌پذیری شناختی، سرعت روانی حرکتی، حافظه کلامی و زبانی، توجه پیچیده و چندوجهی و چیزهایی نظیر اینها. پرداختن به این مسائل نیاز به آزمونهای روانشناختی تخصصی و مداخلات شناختی به روز است. امری که در لابه‌لای کتابهای کمک‌آموزشی پیدا نمی‌شود.

ویژگی‌های روان‌شناختی داوطلبان کنکور جزو مسائلی است که زیاد به آن بی توجه شده است و مثل این نمونه کم نیست. اگر ذکر همین چند نمونه برای شما آشنا بود توصیه می‌کنیم هر چه سریعتر از پکیج جامع ارزیابی روانشناختی داطلبان کنکور مرکز خدمات روانشناسی فردای روشن استفاده کنید.

برای آشنایی با این پکیج و رزرو نوبت آنلاین کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن