افسرذگی نوجوانان

آیا فرزند نوجوانم افسردگی دارد یا فقط دمدمی است؟

افسردگی نوجوانان از مسائلی است که می تواند در دوره نوجوانی زندگی نوجوان و اعضاء خانواده وی را تحت تاثیر قرار دهد. نوجوانان یک لحظه خوشحال هستند و سرخوشانه به یک کلیپ طنز می‌خندند و روز بعد در اتاق را به روی خود می‌بندند و گریه می کنند. شما سعی کنید به خود بگویید، “هورمون ها!” ، و این رفتار ها را نادیده بگیرید. البته حق با شما است، اکثر نوجوانان تا حدودی دمدمی مزاج هستند و این طبیعت سن آن‌ها است.

اما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که نوجوان شما فقط دمدمی است یا افسرده و حتی مضطرب؟ دانستن تفاوت بین این موارد و علائم افسردگی نوجوانان می‌تواند زندگی نوجوان شما را نجات دهد. در اینجا شش سؤال مطرح می‌شود که می‌توانید در هنگام ارزیابی نوجوانتان در نظر بگیرید.

علائم افسردگی نوجوانان‌

۱- آیا نوجوان شما زیاد می‌خوابد؟

در بیشتر نوجوانان شب بیداری‌های طولانی و خوابیدن تا ظهر روز بعد به خصوص در تعطیلات آخر هفته رایج است. در این سن ،چرخه خواب نوجوانان به طور طبیعی عقب می‌رود زیرا بدن آن ها هورمون‌های خواب (مانند ملاتونین ) را در اوایل شب آزاد می‌کند (معمولاً حدود ساعت ۱۰ شب) و باعث می‌شود تا اواخر شب خسته نشوند.

اکثر نوجوانان برای اینکه احساس و عملکرد خوبی داشته باشند به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند. اگر نوجوان شما به طور مرتب ۱۲ ساعت یا بیشتر بخوابد، می‌تواند نشانگر مشکلی باشد. مهم است که علل پزشکی که می‌تواند باعث ایجاد بی‌حالی شود ( مانند کم‌کاری تیرویید)، شناسایی و کنار گذاشته شود، اما اگر دلیلی پزشکی وجود نداشته باشد، خواب بیش از حد می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

بعضی از بچه‌ها از خواب برای فرار از واقعیت استفاده می‌کنند. اما خوابیدن بیش از حد می‌تواند به یک عادت بد برای رو به رو نشدن با چیزی که باعث ناراحتی آنها می‌شود تبدیل شود. در مورد عادت‌های خواب با نوجوان خود صحبت کنید و بدانید که آیا واقعاً خسته هستند یا از خواب برای جلوگیری از مواجهه با عوامل استرس‌زا استفاده می‌کنند. خسته بودن دائمی یا استفاده از خواب برای فرار از موقعیت استرس‌زا، هر دو نشانگر این هستند که نوجوان شما ممکن است نیاز به کمک حرفه‌ای داشته باشد. همچنین، بیدار شدن در تمام طول شب و خسته نبودن در روز بعد، نگران‌کننده است. در این صورت به پزشک متخصص فرزندتان مراجعه کنید.

علائم افسردگی از نظر بالینی چگونه است؟
حتما بخوانید

۲- آیا عادات غذایی فرزندتان تغییر کرده است؟

آیا اشتهای سالم نوجوان شما ناگهان از بین رفته؟ آیا دیگر شام نمی خورند یا صبحانه را فراموش میکنند؟ آیا وزن پسر یا دختر شما در مدت زمان کوتاهی یا بدون توضیح مشخصی به طور ناگهانی تغییر یافته و یا وزن خود را از دست داده است؟ تغییرات واضح در اشتها و وزن نوجوان می‌تواند نشانه افسردگی باشد. مجدداً مهم است که علل پزشکی را رد کنید، بنابراین لازم است که با پزشک متخصص صحبت کنید.

۳- آیا نوجوان شما تحریک‌پذیر است؟

 بیشتر نوجوانان هر از گاهی تحریک پذیر می شوند، اما اگر فرزند شما نسبت به مسائل جزئی بیش از حد تحریک‌پذیر است، از نوجوان خود بپرسید که چرا احساس عصبانیت و ناراحتی می‌کنند. اگر احساس آنها منطقی به نظر برسد، جای نگرانی نیست ، اما اگر حتی نتوانند توضیح دهند که چرا همیشه عصبانی می‌شوند و به خاطر چیزهای کوچک از کوره در می روند، ممکن است برای مرتب کردن افکار و احساسات خود، نیاز به صحبت با متخصص داشته باشند.

روان‌شناس یا متخصص سلامت روان می‌تواند به نوجوانان برای به اشتراک گذاشتن ناراحتی‌ها و آموزش مهارت‌های مدیریت استرس و مقابله با مشکلات کمک کند تا احساس کنترل بیشتری روی هیجانات خود داشته باشند.

۴- آیا شواهدی درباره مصرف مواد مخدر یا الکل وجود دارد؟

 نوجوانان ممکن است در مهمانی ها یا جمع دوستانه سیگار، ماری جوانا یا الکل را امتحان کنند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف آزمایشی می تواند منجر به سوء مصرف مواد مخدر یا الکل شود. الکل و افسردگی نوجوانانمواد مخدر برای نوجوانان، راهی است برای خوددرمانی و نادیده گرفتن احساسات منفی و یا ممکن است راه مقابله‌ای کودک شما برای افسردگی یا اضطراب باشد. اگر در مدرسه تغییراتی در روحیه، شخصیت یا نمرات نوجوان خود مشاهده کردید، مهم است که از مصرف مواد مخدر و الکل اطمینان حاصل کرده و به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

۵- آیا فرزندتان منزوی است؟

تا حدودی، نوجوانان تمایل دارند وقت بیشتری را به تنهایی در اتاق خود بگذرانند و از حریم شخصی خود لذت ببرند. اگر نوجوان به جای پیوستن به دوستان یا اشتغال به فعالیت‌هایی که زمانی از آن‌ها لذت می‌برد ، تصمیم بگیرد که به تنهایی وقت بگذراند، وقت آن است که کنجکاو شوید. با نوجوان خود صحبت کنید که چرا نمی‌خواهد با دوستان و خانواده وقت بگذراند. دریابید که چه اتفاقی افتاده است تا بتوانید تشخیص دهید که چرا نوجوان شما به تنهایی وقت می‌گذراند.

چه عواملی احتمال خودکشی نوجوانان را افزایش می‌دهد؟
حتما بخوانید

۶- آیا متوجه رفتارهای پرخطر شده‌اید؟

از علائم افسردگی نوجوانان اعتماد به نفس پایین است و  نوجوانان افسرده به احتمال زیاد کمتر به خود و بهزیستی اهمیت می‌دهند. رفتارهای خطرناک می‌تواند شامل استفاده نکردن از کمربند ایمنی یا امتحان کردن مواد مخدر یا الکل باشد. ما به عنوان والدین، ​​باید در این مرحله به طور جدی وارد عمل شویم تا از بروز یک اشتباه غیر قابل جبران که می تواند تأثیر طولانی مدتی داشته باشد جلوگیری کنیم.

۷- آیا عزت نفس پایینی دارند؟

سال‌های راهنمایی و دبیرستان در متناسب بودن، محبوب بودن یا خوب بودن در همه چیز خلاصه می‌شود. فشار برای داشتن هوشمندی، زیبایی، محبوبیت و غیره وجود دارد و این ممکن است گاهی اوقات باعث شود کودک شما نسبت به آنچه که هست احساس بدی داشته باشد. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند بیشتر در معرض خطر افسردگی نیز هستند. والدین می‌توانند نقش مهمی در تقویت عزت نفس فرزندان بازی کنند و فقط باید آن هارا همانطور که هستند قبول کنند. به نوجوان خود بگویید که به آنها عشق می ورزید.

۸- آیا افکار خودکشی یا رفتارهای خود آسیب‌رسان دارند؟

آیا فرزندتان همیشه چیزهایی مانند “کاش هرگز متولد نشده بودم …” یا “کاش می توانستم بخوابم و هرگز از خواب بیدار نشوم …؟” می گوید؟ ممکن است این جملات فقط نشان دهنده دلگیری باشند، اما شما به عنوان والدین همیشه باید فرزندتان را جدی بگیرید  و با پرسیدن سؤالات باز مانند “چه اتفاقی در زندگی افتاده که این احساس را میکنی؟” دلیل صحبت او را مشخص کنید. ممکن است نوجوان شما هرگز حاضر نشود به طور مستقیم بگوید که می خواهد بمیرد یا خودکشی کند ، بنابراین باید به دنبال زنگ خطر ها باشید.

داشتن افکاری مانند افکار همه یا هیچ ” اگر من یک نمره بالایی در SAT خود کسب نکنم زندگی من تمام شده است …” اگر چنین است، به آنها کمک کنید تا متوجه شوند از دست دادن یک رابطه یا نمره آزمون یا هر آنچه ممکن است اتفاق بیفتد ، پایان جهان نیست. اگر متوجه برش یا سایر رفتارهای آسیب زا یا ایده های خودکشی شدید، فوراً به دنبال کمک حرفه ای باشید. می توانید با شماره تلفن اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرید یا به روانشناس یا متخصص سلامت روان مراجعه کنید.

 اگر متوجه هر کدام از علائم افسردگی در نوجوان خود شدید می توانید از متخصصان مرکز خدامات روان‌شناسی فردای روشن بهره بگیرید.

 

رزرو وقت مشاور و روان‌شناس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن