آموزش خوشبینی به کودکان و نوجوانان و درمان اضطراب و افسردگی

مقابله با اضطراب و افسردگی به وسیله آموزش خوشبینی به کودکان و نوجوانان

امروزه  اضطراب و افسردگی در کودکان و نوجوانان رو به افزایش است. فشارهای مدرسه، همسالان و رسانه‌های اجتماعی می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به افزایش انعطاف‌پذیری کودکان و نوجوانان دربرابر این فشارها، آموزش راهبردهای مقابله‌ای مثل آموزش خوشبینی به کودکان است

یکی از عوامل مشترک در ابتلا به اضطراب و افسردگی، “سبک اسنادی منفی” است. سبک اسنادی داستانی است که ما برای توضیح رویداد های تجربه شده به خودمان می گوییم. افرادی با سبک اسنادی منفی تمایل دارند شکست‌ها را به خود و موفقیت‌ها را به شانس نسبت دهند. هرچه اسناد‌های منفی بیشتری داشته باشیم، احتمال رنج بردن از افسردگی و اضطراب بیشتر می‌شود.

کودکان و نوجوانان تمایل زیادی به تفکر ‘ همه یا هیچ ‘ دارند، نوعی برداشت صفر یا صدی به این صورت که رویدادها یا کاملا خوب و مثبت هستند یا کاملا بد و منفی، که با توجه به مرحله‌ی رشد مغزشان کاملا طبیعی است. با این حال اگر ما از داستان هایی که آن ها درمورد خودشان به خود می گویند مطلع نباشیم، می تواند مشکل‌ساز شود؛ خصوصا که منفی‌نگری اتفاقات بدی را به همراه دارد.

خوشبختانه مثبت‌نگری اتفاقات خوب به همراه دارد و میتوانیم به فرزندانمان برای توسعه سبک های اسنادی واقع‌گرایانه و  سالم‌تر کمک کنیم . اساسا ما می‌توانیم به فرزندانمان استراتژی‌هایی برای به چالش کشیدن تفکر خود ، افزایش روشن‌بینی و ‘ یادگیری خوشبینی ‘ آموزش دهیم.

راهکاری برای آموزش خوشبینی به کودکان:

یکی از راه های افزایش خوشبینی استفاده از تکنیکی است که در ادامه توضیح داده میشود:

سعی کنید برای هر موضوعی که رخ می دهد به این سه سوال پاسخ دهید:

۱- چه بخشی از یک مسئله را به عنوان یک نگرانیِ بزرگ برداشت می‌کنید؟

۲- چه مدت یک مسئله به عنوان یک موضوعِ نگران کننده برایتان ادامه داشته است؟

۳- تا چه حد خودتان را مقصر می دانید؟

یک سبک اسنادی منفی در پاسخ به سوال های بالا چیزی شبیه به این خواهد بود: “این یک مسئله عظیم است که زندگیِ من را برای همیشه تحت تاثیر قرار می‌دهد و من مقصر هستم” (شما ممکن است این را از صحبت های فرزندتان نیز برداشت کنید) .

تصور کنید که فرزند شما به خانه می آید و با دوستان مدرسه خود قهر کرده است. توضیح منفی این است که ” کل زندگی اجتماعی خود را ویران کرده‌ام، هرگز دوباره دوستی پیدا نمی کنم و آنها بی نظیر بودند”.

با استفاده از تکنیک بالا می توانید به فرزندتان در داشتن تفکر واقع‌گرایانه کمک کنید.”اگر چه دوستان مدرسه خود را از دست دادی ممکن است هنوز هم دوست‎های دیگری داشته باشی (سوال اول). با شناسایی موقعیت های  قبلی که از پس تعارض ها برآمده کمک کنید احتمال اینکه دوباره دوست شوند و این یک مسئله دائمی نباشد را بیشتر در نظر بگیرد (سوال دوم)، و با کمک به او برای درک اعمال اشتباه و اینکه چه اتفاقی رخ داده حس کنترل رابه او بازگردانید (سوال سوم)”.

آموزش خوشبینی به کودکان

فواید این تکنیک:

با آموزش به کودک که بتواند به مسائل مختلف با استفاده از تکنیک بالا نگاه کند ، به او کمک می‌کنید که یک سبک اسنادی واقع گرایانه‌تر را ایجاد کند. استفاده از این تکنیک تفکر کودکان را به چالش کشیده و به آن ها روشن بینی دقیق و دیدگاه جامعی می‌دهد که در مواقع لزوم بتوانند بهترین اقدام را داشته باشند.

تمرین مکرر این تکنیک به توسعه سبک اسنادی منطقی تر، پرورش نقطه نطر مثبت‌تر و احتمال کمترِ ابتلا به اضطراب و افسردگی، کمک می کند.
اگر شما نگران سلامت روانی فرزند خود هستید ، از دیگران درخواست کمک کنید. می توانید با اولیای مدرسه صحبت کنید, ازپزشک خود کمک بخواهید و در صورت لزوم با یک روانشناس کودک و نوجوان و یا متخصص سلامت روان برای دریافت کمک مشورت کنید.

این تکنیک را در مورد خود و فرزندانتان استفاده کرده و نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده: مرضیه زعفرانیه، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

برای رزرو آنلاین وقت مشاور و روانشناس کودک و نوجوان کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن