محافظت از فرزندان در برابر سوءاستفاده جنسی

چگونه از فرزندم در برابر سواستفاده جنسی محافظت کنم؟

محافظت از فرزند در برابر سوءاستفاده جنسی یکی از مهم‌ترین وظایف پدر و مادر در تربیت است و متاسفانه در جامعه ما به مقدار کافی به آن پرداخته نشده است. سوءاستفاده جنسی از کودک، او را تحقیر کرده و به رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی او آسیب جدی وارد می کند. همه بزرگسالان و نوجوانان باید بدانند که کودک‌آزاری جنایتی است که غالباً به کودک آسیب بزرگی وارد می‌کند ، و این کودکان هرگز نمی‌توانند از فعالیت جنسی لذت ببرند.

آزار جنسی ممکن است برای کودکان در هر نژاد، گروه اجتماعی اقتصادی، مذهبی یا فرهنگی اتفاق بیفتد. برای محافظت از کودکان در برابر سوءاستفاده‎های جنسی هیچ راه سریع و آسانی وجود ندارد، اما مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش این خطر استفاده کنید. اگر اتفاقی برای فرزند شما افتاد ، به یاد داشته باشید که خود و به خصوص کودکتان  ار سرزنش نکنید زیرا فرد سوءاستفاده کننده، مقصر است. در این مطلب برخی از اقدامات احتیاطی را که می توانید برای محافظت از کودک خود در زندگی به کار ببرید ، بیان کرده ایم.

راهکار های عملی برای محافظت از فرزند در برابر سوءاستفاده جنسی:

با زندگی کودک درگیر شوید.

درگیر شدن فعالانه در زندگی کودک می تواند علائم هشدار دهنده سوءاستفاده جنسی را فاش کند و به کودک کمک کند تا در مکالمه با شما و بیان مشکلات خود، احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

به زندگی روزمره او علاقه نشان دهید.

از او بپرسید که در طول روز چه کارهایی را با چه کسانی انجام داده است. با چه کسی غذا خورده؟ و بعد از مدرسه چه بازی هایی انجام دادند؟

با افراد در زندگی فرزندتان آشنا شوید.

بدانید زمان فرزند شما با چه کسانی می گذرد ، از جمله کودکان و بزرگسالان دیگر. از فرزندتان در مورد بچه هایی که با آن‌ها به مدرسه می‌رود، والدین دوستانش و افراد دیگری که ممکن است با آنها روبرو شود، مانند هم تیمی‌ها یا مربیان بپرسید. در مورد این افراد علناً صحبت کنید و سؤالاتی بپرسید تا کودک شما احساس راحتی کند.

مراقبان را با دقت انتخاب کنید.

در انتخاب پرستار کودک، مدرسه جدید یا فعالیت بعد از مدرسه و به طور کلی در گزینش مراقبان فرزند خود کوشا باشید.

در مورد رسانه ها صحبت کنید.

اخبار خشونت‌های جنسی غالباً در پوشش های خبری و برنامه های تلویزیونی به تصویر کشیده می‌شود. برای شروع مکالمه، از کودک خود در مورد این اخبار سؤال کنید. سؤالاتی از قبیل “آیا قبلا در مورد این اتفاق چیزی شنیده ای؟” یا “اگر در این شرایط قرار داشته باشی چه کار می کنی؟” می‌تواند به فرزند شما نشان دهد که این‌ها موضوعات مهمی هستند که می تواند در موردش با شما صحبت کند.

علائم هشدار دهنده را بدانید.

با علائم هشداردهنده سوءاستفاده جنسی از کودک آشنا شوید و به تغییرات هر چند کوچکی که در فرزندتان ایجاد شد، توجه کنید. اگر این اتفاق برای فرزند شما و یا کودک دیگری که می‌شناسید رخ دهد، این توانایی را دارید که تغییر بزرگی در زندگی او، ایجاد کنید.

محافظت از فرزندان در برابر سوءاستفاده جنسی

 

کودکان را برای صحبت کردن تشویق کنید.

وقتی کسی بداند که صدای او شنیده و جدی گرفته می‌شود ، این شجاعت را پیدا می کند که در مواجهه با امور غلط، صحبت کند. می توانید به محض اینکه فرزندتان شروع به استفاده از کلمات برای بیان احساسات یا هیجانات خود کرد، این گفتگو را با او آغاز کنید. اگر با فرزندتان گفتگوهای مربوط به این مباحث را آغاز نکرده اید، نگران نباشید – ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است!

به فرزند خود در مورد مرزها بیاموزید.

به فرزندتان اطلاع دهید که هیچ کس حق ندارد او را لمس کند یا کاری انجام دهد که او احساس ناراحتی کند – این حتی شامل بغل کردن ازطرف مادربزرگ و پدربزرگ ها و یا نوازش کردن و غلغلک دادن می‌شود. مهم است که فرزندتان بداند که بدن او مال خودش است. به همان اندازه مهم است که به او یادآوری کنید که اگر شخص دیگری مایل نیست لمس شود، حق ندارد اورا لمس کند.

به فرزند خود بیاموزید که چگونه در مورد بدن خود صحبت کند.

نام اندام های بدنی مختلف را از سنین پایین، به فرزندتان یاد دهید. آموزش این کلمات کودک را قادر می سازد زمانیکه خطری او را تهدید میکند، با شما صحبت کند.

در دسترس باشید.

بخشی از وقت خود را برای گذراندن اوقات فراغت با  فرزندتان و توجه مستقیم به او ،کنار بگذارید. اجازه دهید فرزندتان بداند که اگر سؤالی دارد یا کسی به گونه‌ای با او صحبت می‌کند که معذب است، می تواند به شما مراجعه کند. اگر با نگرانی یا سوال خاصی به شما مراجعه کرد، پای حرف خود بایستید و زمانی را برای صحبت با او اختصاص دهید.

اطمینان دهید که دردسری برای او پیش نمی آید.

بسیاری از سوءاستفاده کنندگان از تهدید به عنوان راهی برای سکوت کودک در برابر سوءاستفاده، استفاده می‌کنند. مرتباً به فرزند خود یادآوری کنید که برای صحبت کردن با شما درباره هر موضوعی که لازم است ،به دردسر نخواهد افتاد ، به این قول متعهد بمانید و از مجازات کردن او خودداری کنید.

به اوذفرصت بدهید که موضوعات جدیدی را مطرح کنند.

گاهی اوقات پرسیدن سؤالات مستقیم مانند “خوش گذشت؟؟” جواب های موردنیاز شما را نمی‌دهند. با پرسیدن سؤالات باز مانند “آیا چیز دیگری وجود دارد که بخواهی در مورد آن صحبت کنیم؟”، به کودک خود فرصتی بدهید تا نگرانی های خود را مطرح کند.”

کلینیک فردای روشن با برگزاری کارگاه‌های مناسب در این حوزه و ارائه خدمات درمانی و مشاوره، برای پیشگیری از هر گونه سوءاستفاده و مداخلات درمانی برای بهبود زندگی کودکان در خدمت شماست.

گردآورنده و نویسنده: مرضیه زعفرانیه، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

برای رزرو آنلاین وقت مشاوره و روان‌درمانی کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram

مرکز خدمات روان‌شناسی فردای روشن