هیجان‌ها حالات روانی و نسبتاً موقت هستند که ممکن است چند ثانیه یا چند ساعت طول بکشند. آن‌ها بر نحوه‌ی ‌واکنش ما به مشکلات و چالش‌های محیطی تأثیر می‌گذارند. حدود ۸۵٪ اختلالات روانی، آشفتگی یا ناراحتی‌ها در اثر هیجانات ما ایجاد می‌شوند؛ در واقع هیجان‌ها در بروز اختلالات روانی نقش بنیادی دارند. پس لازم است آن‌ها را به خوبی شناخت.

هیجان‌ها از سه عنصر تشکیل شده‌اند: رفتاری، ذهنی و بدنی. برای ایجاد یک اختلال گاهی تنها یک عنصر هیجان و گاهی هر سه‌ی آن‌ها دخیل هستند.

عنصر رفتاری: معمولاً به حالات چهره‌ای ناشی از هیجان‌ها اشاره دارد. بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی فقط یک یا دو حالا هیجانی روی چهره‌ی خود نشان می‌دهند.

عنصر ذهنی: اشاره به این دارد که در هر لحظه‌ای از زمان یا در واکنش به یک رویداد، چه احساسی در فرد به وجود می‌آید.

عنصر بدنی: به تغییراتی که در بدن ایجاد می‌شوند اشاره دارد. مثل تغییرات در سیستم عصبی خودگردان که به همراه هیجان روی می‌دهند.

در مطالعه‌ی هیجان و اختلالات روانی، یک مفهوم مهم دیگری به نام هیجان ایده‌آل وجود دارد؛ منظور آن هیجانی است که فرد به طور ایده‌آل دوست دارد احساس کند. در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که شادی (خوشحالی) هیجان ایده‌آل برای همه‌ی انسان‌هاست. مگر می‌شود کسی نخواهد شاد باشد؟! اما تحقیقات نشان می‌دهند که هیجان‌های ایده‌آل از فرهنگ به فرهنگ دیگر و از جامعه‌ای به جامعه‌ی دیگر فرق می‌کنند.

در آمریکا و سایر کشور‌های غربی، مردم به شادی اهمیت می‌دهند اما در جوامع آسیای شرقی، مردم به هیجان‌های مثبت با برانگیختگی کمتر (مثلاً آرامش) بیشتر اهمیت می‌دهند. همچنین بین هیجان ایده‌آل مردم و مصرف مواد، رابطه وجود دارد؛ به این صورت که اگر هیجان ایده‌آل برای یک فرد، حالتی از برانگیختگی اندک باشد، احتمال این که فرد مثلاً کوکائین مصرف کند کمتر است زیرا محرک است و باعث هیجان و شادی می‌شوند و به جای آن، مصرف هروئین که آرام‌بخش هست، بیشتر است.

 

اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram
اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید