ویژگی اصلی اختلال سلوک، مجموعه‌ای از رفتار‌های مستمر و مکرر است که هنجارهای اجتماعی یا حقوق دیگران را نقض می‌کند. این اختلال شامل چهار گروه اصلی است:

۱. پرخاشگری و آسیب به خود یا دیگران

۲. خرابکاری و تخریب املاک خصوصی

۳. دروغگویی و حیله‌گری و دزدی

۴. قانون‌شکنی

این رفتار‌ها باید حداقل ۱۲ماه دیده شود و همچنین برای افراد زیر ۱۸ سال این اختلال وجود دارد. شیوع این اختلال به طور میانگین در جامعه ۴% است و نرخ شیوع آن از کودکی به نوجوانی افزایش می‌یابد و در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود.

برای علل‌ این اختلال می‌توان به عوامل ژنتیکی، عوامل پیش از تولد مانند سوء‌تغذیه‌ی مادر در دوران بارداری و کمبود آهن و پروتئین، عوامل نوروپسیکولوژیکی، محیط خانواده و روابط والد-فرزندی، تأثیر دوستان و رسانه‌های عمومی، عوامل شناختی و اجتماعی-اقتصادی اشاره کرد.

برخی کودکان که رفتارهای پرخاشگرانه دارند قادر به ایجاد دلبستگی اجتماعی نیستند که این ناتوانی به صورت اشکال در روابط با همسالان تظاهر می‌کند. این افراد برای این احساسات و امیال و رفاه دیگران اهمیتی قائل نیستند. اختلال بیش‌فعالی و نقص‌توجه و اختلال نافرمانی مقابله‌جویانه هر دو در افراد دچار اختلال سلوک شایع هستند و این هم ابتلایی پیش‌بینی کننده پیامدهای بدتری است. کودکانی که علائم را در سنین پایین‌تر بروز می‌دهند، تعداد بیشتری از علائم را دارند و این علائم را با شدت بیشتری بروز می‌دهند، بدترین پیش آگهی را دارند.

اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram
اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید