آگورافوبیا از کلمه‌ی یونانی آگورا به معنای‌ بازار ریشه گرفته است؛ یعنی ترس از بازار (البته گاهی به آن ازدحام‌هراسی، ترس از محیط‌های باز، ترس از محیط‌های بسته هم گویند)؛ ولی این تعریفی رایج و غیر دقیق از آن است. افراد مبتلا به آگورافوبیا همیشه می‌ترسند که مبادا در جایی گیر بیفتند و در صورت نیاز فوری (معمولاً به علت وحشت‌زدگی) نتوانند به موقع کمک دریافت کنند. ترس از حمله وحشت در آگورافوبیا می‌تواند منجر به پرهیز از شرایط مشابه یا مکانی که در آن اتفاق افتاده است، در تلاش برای جلوگیری از حملات وحشت در آینده می‌شود.

آن‌ها از خود محیط نمی‌ترسند، بلکه ترس و وحشت این را دارند که مبادا در آن‌ محیط، کمک رسانی برایشان در صورت بروز مشکل اتفاق نیوفتد و یا نتواند از آنجا فرار کند؛ در نتیجه ترس از ترک کردن مکان امن خود که معمولاً خانه است را دارند. حدود %۲۰ افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی، آگورافوبیا نیز دارند و شیوع آن در زنان دو برابر مردان است و معمولاً در کودکی روی می‌دهد و اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی به اوج می‌رسد.

اختلال آگورافوبیا نوعی اختلال اضطراب است که در آن شما دچار حملات ناگهانی ترس شدید می‌شوید که در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد و علائم شدید جسمی را ایجاد می کند (حملات وحشت). ممکن است فکر کنید که کاملاً کنترل خود را از دست داده‌اید، دچار حمله قلبی یا حتی در حال مرگ شده‌اید. آگورافوبیا می‌تواند توانایی شما را در معاشرت، کار، حضور در رویدادهای مهم و حتی مدیریت جزئیات زندگی روزمره، به شدت محدود کند.

اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید

علائم معمول آگورافوبیا شامل ترس از موارد زیر است:
-ترک خانه
-رفتن به جمعیت یا صف‌انتظار
-فضاهای بسته مانند سالن‌های سینما، آسانسور یا فروشگاه‌های کوچک
فضاهای باز، پارکینگ‌ها، پل‌ها یا مراکز خرید
-استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، هواپیما یا قطار

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟ اجازه ندهید که آگورافوبیا دنیای شما را کوچکتر کند. در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های ذکر شده در بالا به روانشناس مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توضیحات کلینیک

آدرس: پاسداران، خیابان دولت، بین محسنیان و اختیاریه جنوبی، ساختمان سینا، طبقه ۴، واحد ۱۵

تلفن: ۴۰۲۲۱۹۵۹-۰۲۱ | ۴۰۲۲۱۹۸۱-۰۲۱

همراه: ۰۹۹۰۴۳۹۲۲۴۹

ساعت کاری: شنبه تا پنج شنبه  ۱۰ الی ۲۲

RSS
Follow by Email
Facebook
Instagram
اختلال هویت گسسته
حتما بخوانید